top of page

Tēja ar restauratoriem un koncerts Jaunauces pilī

Afiša6.jpg

Jaunauces pilī 14. septembrī sadarbībā ar Nacionālā kultūras  mantojuma pārvaldi un Valsts Kultūrkapitāla fondu notiks Eiropas  Kultūras mantojuma diena 2019 “Restaurācija”

11.00 – 15.00 ekskursijas gida pavadībā

17.00 Tikšanās “Pēcpusdienas tēja ar restauratoriem”

Ieskats Jaunauces pils ēdamistabas un gleznu istabas restaurācijas  gaitā: restauratoru komentāri, planšetu, grāmatzīmju un krāsojamo lapu  prezentācija

19.00 Koncerts “Laika rits”

Stīgu kvartets: Undīne Balode – čells, Otto Trapāns – 1.vijole, Undīne Cercina – 2. vijole un Paula Kronentāle – alts.

Izstāde “Krustceles. Hildegard Feldt.”

Džordža Armitsteda mazmazmeitas Hildegardes Feldt (dzim. fon Briskorna) gleznu fotoreprodukcijas

 

Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde: Kultūras mantojuma  aizsardzības darbs nav iedomājams bez profesionālas restaurācijas.  Restaurācijas procesā speciālisti sabiedrībai atdod no pamestības un  iznīcības izglābtas kultūras vērtības, kurās ieguldīta profesijas  mīlestība, uzticība vērtību saglabāšanai, neizsīkstoša enerģija, rūpīgs  un pacietīgs darbs, neapslāpējama vēlēšanās pēc iespējas vairāk atklāt  un dziļāk saprast objektu, nesteidzoties, atbildīgi un prasmīgi no jauna  izcelt šīs vērtības apbrīnošanai.

2019.gadā Eiropas Kultūras mantojuma dienu tēma “Restaurācija”   izvēlēta, lai pievērstu lielāku uzmanību restaurācijas nozares un  profesijas attīstības nākotnes izaicinājumiem, stiprinātu  profesionalitāti, aicinātu uz dialogu ar plašu sabiedrību, veicinātu  autentiskuma izpratni, oriģinālas, vēsturiskas substances informatīvās  un sajūtu radošās nozīmes novērtēšanu un cienīšanu.

 

Informācija par projektu

Objekta un projekta nosaukums:

Jaunauces pils. “Restaurācijas darbi pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai Jaunauces pilī” Adrese: Jaunauces muiža, Jaunauces pagasts, Saldus novads Īpašnieks/valdītājs: Saldus novada pašvaldība, restaurēto telpu nomnieks – biedrība “Mēs – Jaunaucei”

 

Restaurācijas projekta autors, restaurācijas darbu izpildītājs:

Biedrības “Mēs – Jaunaucei” projekts, vadītāja Inguna Balcere, autoruzraugs Dzintra Putniņa, konsultante Ingrīda Leiba

Telpu izpētes autore un sienu ornamentālās joslas restauratore Līga  Jansone, Gundega Liepa; krāšņu restaurators Ojārs Grāvis; parketa, sienu  un griestu restaurators Gatis Pūpols; logu un durvju restaurators Māris  Gulbis;  ēdamistabas rietumu sienas dekoratīvās apdares un griestu  rozešu restauratores  Juta Gulbe, Agnese Gulbe, Justīne Lūce.

 

Finansējuma avoti: Eiropas lauksaimniecības fonds lauku attīstībai, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Saldus novada pašvaldība Restaurācijas darbu uzsākšanas gads un mēnesis, darbu pabeigšanas gads un mēnesis: 2017. gada februāris – 2018. gada oktobris

 

Veikto restaurācijas darbu uzskaitījums:

Jaunauces pils celta 1815. gadā. 20. gs. sākumā arhitekta Makša fon  der Ropa vadībā notika Jaunauces pils interjera atjaunošana, saglabājot  sākotnējos būvgaldniecības elementus un baltās ampīra podiņu krāsnis.

Šī projekta ietvaros, pamatojoties uz izpētes materiāliem, atjaunots 20. gs. sākuma interjers pils gleznu istabā un ēdamistabā.

Restaurēti pieci logu komplekti, ko veido divas vērtnes, divi  virsgaismas logi, aptumšošanas slēģi, sienu panelējums un ziemas logi. Atjaunotas durvis. Uz oriģinālās pamatnes atjaunots zudušais parkets,  kura sākotnējo rakstu un materiālu varēja rekonstruēt pēc atrastajiem  oriģinālā parketa fragmentiem zem grīdlīstes. Veikta griestu un sienu  krāsojuma atjaunošana, t. sk. ornamentālās joslas rekonstrukcija,  izveidoti sienu apdares krāsojuma atsegumi. Abās telpās demontētas  padomju laika krāsnis, kas bija piebūvētas pie ampīra krāsnīm.  Senajām   krāsnīm atjaunota gan apsildes funkcija, gan to vizuālais izskats.  Atjaunots ēdamistabas rietumu sienas dekoratīvā apdares restaurācija, ko  veido kolonnas un ciļņu grupa, kas laika gaitā bija bieži pārkrāsota ar  neatbilstošu krāsu un bija zudusi  tēlu filigrānā plastika. Ēdamistabas  sienā atjaunota lūka uz ēdienu servējamo istabu.

bottom of page